Responsive Web Tasarım

Web tasarım işlemleri gelişen teknoloji ve ticaret anlayışı sayesinde oldukça önem kazanmaya başlamıştır. Bu sayede birçok firma sadece internet üzerinden milyonlarca liralık satışlara yaparak bütün firmaların güzünü bir anda internete dikmelerine ve firmaların bambaşka pazarlar ile ürünlerini satabilecekleri yerler olmaya başlamışlardır. Olaylara bu açıdan bakabilen birçok firma sahibi gerçek anlamda hedeflerine ulaşabilmenin yolunun büyük bir kısmının internette iyi bir web sitesi ile olacağını anlamış bulunmaktadır. Bu şekilde hazırlanacak olan iyi çalışılmış web siteleri sayesinde müşterilerine ve ürünlerini arayan hedef müşteri portföyüne ulaşabileceğini keşfetmiştir. Ancak atılacak olan bu adımlarda farklı içerikleri bilinçli şekilde uygulamak önemlidir. Bu uygulamalar esnasında web tasarım ve SEO uzmanı gibi işi bilen tecrübe sahibi kişilerden profesyonel destek alınmalıdır.

Web Sitesi için Yeni Nesil Ara Yüzler

İyi tasarlanmış bir web sayfası yapabilmek amacı ile birçok düzeyde bilenen desteklerin alınması ve uzmanlardan yararlanılması gerekmekte olduğunu belirttik. Örneğin ciddi bir görünüm için iyi grafikerler, dolu bir içerik için iyi bir web tasarım uzmanı, işlevsel ve etkili bir web sayfası için SEO uzmanının siteniz için ciddi emek harcamaları gerekmektedir. Bu şekilde verimli ve farklı bir site tasarlayarak rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Sizin sadece yüzeysel olarak hâkim olduğunuz site tasarım işlemleri web tasarım işlerinin farklı boyutlarında olanlar için daha farklı bir gözle değerlendirilir. Bu yüzden bir web sitesinin bilinmeyen yönlerini bu uzmanların ellerine emanet etmeniz en iyisidir.

Mobil Uyum ve Farklı Tarayıcılar

Artık akıllı telefonlar elimizden hiç düşmediği için ve internet erişimine de bunlar sayesinde ya da tabletler sayesinde de erişebildiğimiz için web sitenizin bu farklı görüntüleyiciler ve farklı tarayıcılar aracılığı ile de görüntülenmesi gerekmektedir. Yani birçok tarayıcı programın kullanıldığı dünya genelinde ve diğer tablet, akıllı cep telefonları ve benzeri kullanıcılara yönelik işlemlerinde responsive web tasarım aracılığı ile düzenlenmesi gerekebilir. Bu tasarım şekli sayesinde web sayfanız tüm dillere uyum sağlayan bir bukalemun şeklini alarak farklı tarayıcıları algılar ve görselliğini ona göre ayarlar. 2011 yılından bu yana tüm dünya genelinde kullanılan bu basit yazı dili sayesinde artık web sayfalarımız sadece bir tarayıcı ya da tek tip cihazın görüntülemesi gibi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Responsive tasarım sayesinde cep telefonları için de ayrı bir site tasarlamanıza gerek kalmadan tek bir sayfayı tüm tarayıcılar da kullanıcılarınızın görüntülemesini sağlamış oluyorsunuz.

İşlevsel Web Tasarımının Önemi

Birçoğumuzun fark ettiği bir konu ise artık akıllı telefonları neredeyse masa üstünden daha fazla kullandığımızdır. Bu yeni alışkanlık ile birlikte arama motorları optimizasyon işlemleri de farklılaşmaya başlamıştır. Özellikle Google gibi arama motorları artık mobil SEO gibi bir uygulamayı kullanarak mobil cihazlarda arama yapılması durumunda SEO işlemlerinde mobil olan siteleri ya da mobil uyum sağlayan siteleri indeksleme çabasına girmiştir. Bu nedenlerden dolayıdır ki Responsive web tasarım haricinde mobil SEO işlemleri de farklı bir uygulama alanına sahip olmaktadır. Bu neden ile iyi bir SEO uzmanının da kendini sürekli olarak bu tip yeni gelişmeler konusunda güncellemesi gerekmektedir. Bu tip olaylara hakim değilseniz ve sitenizi birilerine yaptırmak durumunda iseniz işe başlamadan önce raporlama ve ilerleyen aşamalarda aynı raporların yenilenmesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde almış olduğunuz hizmeti reel olarak göremeseniz bile raporlamalar, backlink raporları, arama motorlarının sayfa gösterim raporları, page rang gibi farklı özetlerin istenmesi ve işlemlerin sonucunda yeniden yapılanması raporların kıyaslanması açısından önemlidir.