Hosting

Hosting diğer bir ismi ile web alanıdır. Web sitenizin ismini tarayıcılarındaki internet çubuğu kısmına yazdıkları zaman web sitenize erişmelerini sağlayan ve web sitenizin tüm dosya ve materyallerini (resim, sayfa, kod vb.) içinde barından, yayınlanmasını ve korunmasını sağlama işlerini yapan, klasör yapısında bir web dizinidir.

7 gün 24 saat boyunca aktif olacak ziyaretçilerinizin tüm zamanlarda sitenize erişmesini sağlayacak bununla beraber yayınlayacağınız dosyaları saklayabileceğiniz bir disk barındırma alanıdır.

Bu alan içinde site dosyaları, mailler, veritabanları, web sitenizin ziyaretçi trafiği gibi bir çok alan bulunur. Hosting alanınız önemli bir unsurdur ne kadar hosting alanınız var ise megabayt yada gigabyte o kadar dosya yükleyebilirsiniz.

Sitenizin yayınlanmasında en önemli unsurlardan biride hosting (web alanı) trafik kotasıdır. Sitenizdeki dosya,e-mail vb öğelerin toplam boyutu olarak hesaplanır.

Hosting hizmetlerinde Windows ve Linux olmak üzere iki farklı işletim sisteminde çalışır. Asp, Asp.net gibi yazılarımlar için Windows hosting seçmelisiniz. Php gibi yazılımlarda ise Linux hosting seçmelisiniz. Hosting seçimi yapacağınız uygulamalara göre değişiklik göstermektedir.

Domain

Domain diğer bir ismi ile alan adı yani web sitenizin ismidir. İnternet ortamında kelime ya da rakam tescil etmek için kullanılır. Her web sitenin adresleri olmak zorunda aldığınız alan adını dnsler üzerinden bu adreslere yönlendirerek çalışmaktadır.