Seo’ya zarar verecek hatalar

Seo’ya zarar verecek hatalar

Seo

Günümüzde hayatımızın büyük kısmını kaplayan ve çok ciddi bir iş kaynağı haline gelen web siteleri, sektörün gelişmesiyle beraber arama motorlarındaki sıralamalar hayati önem taşır hale gelmiştir. Web sektöründe yıllardır tartışılan SEO konusu birçok değişiklik ve çeşitli güncellemeler görmüştür. Web sitenizi arama motorlarına uygun hale getirmek için bütçe harcayıp arama motoru çalışması yaptırmanıza rağmen bazı kritik hatalar sıralamanızda düşüşe sebep olabilir. Bu yazımızda SEO çalışmalarına zarar verebilecek bazı hatalardan bahsedeceğiz.

Gizli Metin: Sitenizdeki içerik harici arka plan rengi ile birleşen örneğin beyaz sayfa üzerine beyaz yazı gibi kullanıcıların görmediği Seo’ ya fayda sağlaması için görünmez olarak sayfanızda yer alan etiketler ve metinler BLACKHAT SEO tekniği olarak görülür. Anahtar kelimeleri yoğunluğunu çoğaltmak için yapacağınız böle bir arama motorları tarafından iyi bir davranış olarak görünmemektedir.

Kopya İçerik: Bazı site sahipleri ya da webmaster çok sayıda sayfa oluşmak için kendisi özgün içerik üretmek yerine diğer sitelerden içerikleri kopyalıyor ve kendi sitesinde yayınlıyor. Böylece aynı içerik birçok sayfada pek çok kez gereksiz bir şekilde kullanılmış oluyor. Web sitenizdeki mutlaka kopya içerik kullanmaktan kaçının kendiniz özgün makale üretmeyi mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

Yönlendirmeler: Mevcut web siteniz harici yeni bir domain alarak URL yönlendirmesi yapıp yeni bir domainin Seo’ ya fayda sağlaması beklemek günümüzde sıkça yapılan yanlışlardan biridir.  Arama motorları sonuçlarında listelenir umuduyla domain değiştirenler bilmedir ki böyle bu tekniğin her hangi bir faydası olmayacaktır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu: Sayfanızdaki aşırı fazla olan anahtar kelime yoğunluğu bu kelimeleri spam olarak gösterecektir. Sitenizin içeriğini, başlık kısmını ya da açıklama kısmını fazlaca gereksiz bir şekilde anahtar kelimler ile doldurmak yanlış bir davranıştır. En iyi sonuçları elde etmek için orantılı bir şekilde tüm anahtar kelimeleri sayfamızda sağlıklı bir şekilde kullanmalıyız.

Web Site Yapısı: Web tasarımcılar arasında eski sistem olarak tabir edilen tablo yapısından kaçınmanız gerekir. Hele ki flash ile yapılmış olan web projeleri artık web dünyasında nerdeyse tarihe karışmış durumdadır. Flash objeleri arama motorları okuyamaz ve analiz edemez bu nedenle uzak durmak gerekir. Arama motorları tablo ile yapılmış web siteleri çok karışık olduğundan analiz etmesi zor olacak web siteleriniz için HTML5 ve CSS3 gibi yeni nesil teknolojileri kullanmanızın faydası olacaktır.

Günün sonunda karlı çıkmak istiyorsanız arama motorlarında hile yapmaktan uzak durup hedeflere uygun özgün içerik olan doğru bilgi sunan sayfalar üretmeniz gerekir.