SEO’ da Sosyal Medya Siteleri Nasıl Kullanılmalıdır?

SEO’ da Sosyal Medya Siteleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Web Çözümleri

Günümüzde gelişen teknoloji ve web ortamının sağladığı sınırsız olanaklar sayesinde gelişen sosyal medya siteleri mobil platform ürünleri ile birlikte her yerde yanı başımızda olan bir öge oldular. İnsanlar her ortamda artık sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya başlamışlardır.  

Sosyal Medya kullanımı konusunda Türkiye bir çok ülkeden ileri durumda. Bunun en büyük sebebi Türkiye’ nin çok genç bir nüfusa sahip olması. Durum böyle iken bu tür sosyal platformlar en etkili tanıtım tanıtım araçları olmaya devam ediyorlar. Sosyal medya siteleri ile ilgilenen ve bu tür platformlar vasıtası ile reklam yapmayı düşünenlere tavsiyemiz öncelikle hiç kimse veya grubu karalayacak, küçük düşürecek paylaşımlarda bulunulmamasıdır. Her sektörde olduğu gibi bu sektörün de belli başlı birtakım kuralları vardır. Sosyal medya yönetimi doğru ve de akıllıca yapıldığı zaman sitenizin arama motorlarında üst sıralara tırmanması ve satış gelirlerini artırması kaçınılmazdır. Örneğin bir ürününüz var ve onu sosyal medyada pazarlamaya çalışıyorsanız yapmanız gereken diğer rakip firmayı karalayan onun piyasaya sunmuş olduğu ürünün kalitesiz olduğunu söyleyen bir reklam tarzı ile bir yere varılması zordur. Olması gereken reklam tarzı marka tanıtım çalışmalarında rakip firmalardan çok kendi amaç ve pazarlamak istediğiniz ürünlere odaklanarak bir reklam kampanyası yapmaktır.

Günümüz ticaretinde artık eski usül pazarlama faaliyetleri çoktan rafa kalmıştır. İnsanlar artık yavaş yavaş yolda sokakta gördükleri mağazalardan değil internet ortamındaki sanal mağazalardan alışveriş yapmaya başlamışlardır. Bu nedenle artık sosyal medya bir markayı ön plana çıkartmak ve bu markanın ürünlerini geniş kitlelere duyurarak satmak için en doğru adrestir. Twitter, facebook, Linkedin, Google+, Pinterest, Instagram gibi sosyal medya siteleri hakkında bilgi sahibi olmak, sosyal medya yönetimi çalışmalarını çok iyi planlamak ve gerekirse sosyal medya uzmanlarından yardım almak günümüzde başarılı olabilmek için yegane yolmuş gibi görünmektedir.

Sosyal medyanın gelişmesine bağlı olarak bir takım sektörlerde paralel olarak hızlı bir yükseliş trendine girmiştir. Bu sektörlerden birisi mobil bilişim teknolojileri diğeri ise içerik üretme platformlarıdır. Mobil bilişim teknolojileri yükselen bu sosyal medya siteleri karşısında daha fazla duramamışlar ve sosyal medya yönetimi ilkelerini kendi pazarlama stratejilerinde ana kaynak olarak kullanmaya başlamışlardır. Buna bağlı olarak gelişen sektörlerden birisi de özgün içerik üretme platformlarıdır. Google’ ın yeni algoritmaları ile hayatımıza giren özgün içerikleri üretmek ve bunları sosyal medyada paylaşmak sayısız web sitesi arasından sizin sitenizin aradan sıyrılmasını sağlayacaktır. 

Şirketlerin birbirleri karşısında en büyük kozu olan sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmak artık bir zorunluluktur. Artık herkesin bilincine varması gereken nokta sosyal medya siteleri tarafından fark edilmek istiyorsanız sitenizin mutlaka özgün ve de ilgi çekici içerikler üretiyor olması ve ayrıca da muhakkak bir mobil sitesi ve uygulamalarının mevcut olması gerekmektedir.