Rss Nedir?

Rss Nedir?

Web Çözümleri

Web ortamında düzenli olarak takip ettiğiniz internet sitelerini tek tek açmak yerine Rss sayesinde çok daha kolay ve pratik şekilde izleyebilirsiniz. İnternet ile haşır neşir olanların gün içinde mutlaka bir kez de olsa ziyaret ettikleri belirli siteler vardır. Bu yazımızda Rss kullanarak ziyaretçi trafiğinizi artırmanın yollarını ve web sitelerine sürekli takipçi kazandırmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Arama motorlarının gözünde iyi bir sıralama elde edebilmek için web sitemizi ziyaret eden kullanıcıların ne kadar süre sitemizde gezindikleri önemlidir. Bu aynı zamanda seo açısından da önemli bir kriterdir. Bir internet sitesini ziyaret eden kullanıcılar şayet ziyaret ettikleri sitenin domain adresi kolay hatırlanabilir bir adres değilse muhtemelen o siteyi bir kez daha ziyaret etmeyeceklerdir. İşte bu durumla karşılaşmamak için “Yer imlerine ekle” veya “Sık kullanılanlara ekle” gibi öneriler sunarak onların sitemizi tekrar ziyaret etmelerini sağlayabiliriz.

Feedburner Nedir?

Rss İngilizce bir terim olup kelimeyi Türkçeye özetleme olarak çevirebiliriz. Atom olarak adlandırılan ve Rss sistemi ile aynı işlevi gören sistem ise webmasterlar tarafından Rss kadar sık kullanılmadığı için dünya çapında Rss sistemleri kadar fazla tutulmamıştır. İnternet sitemizde Rss oluşturabilmek için xml belgelerine ihtiyacımız vardır. Bugün hazır CMS içeren sistemlerde internet sitenizi kurduktan sonra domainadresiniz.com/feed şeklinde olmaktadır. Web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin sitenize abone olmasını istiyorsanız feedburner kullanarak bunu başarabilirsiniz. Feedburner’ a abone olmak için “http://feedburner.google.com/fb/a/myfeeds?gsessionid=PZbrE7Nr4S8JEPptj9Xonw “ adresini kullanabilirsiniz. feedburner’ı kullanarak web sitelerinize kolaylıkla Rss ekleyebilirsiniz.

Rss ile Düzenli Takipçiler Oluşturun

Sizlere örnek olması açısından Rss sistemlerini en iyi kullanan internet sitelerine örnek olarak ülkemizden Hürriyet gazetesinin internet sitesini örnek olarak gösterebiliriz. Başarılı bir Rss kullanımı görmek istiyorsanız gazetenin internet sitesinin en üst tarafında yer alan “Alternatif Erişim Yolları” kısmına bakabilirsiniz. Web sitenize düzenli takipçi ve abone kazandırarak arama motorlarının gözdesi olmak istiyorsanız Seo çalışmalarınızda muhakkak Rss sitemlerine de yer vermelisiniz. İnternet sitenizin ziyaretçi trafiğinin istikrarlı bir şekilde büyütmek için Rss sistemleri ve buna benzer farklı erişim yollarını keşfederek bunu başarmanız mümkündür.