Google Analytics Kullanımı

Google Analytics Kullanımı

Web Çözümleri

Google Analytics adından anlaşılacağı üzere bir istatistik aracıdır. Webmaster’ ların kullanması için tasarlanmış bir programdır. Google Analytics ile çok detaylı bilgilere erişmeniz mümkündür. Örnek vermemiz gerekirse Google Analytics kullanarak web sitenizi ziyaret eden tarayıcıların hangileri olduğunu, hangi ülkelerden sitenize ziyaretçi trafiği geldiğini, istediğiniz tarihi baz alarak tekil ve çoğul ziyaretçi sayılarını tespit edebilirsiniz. Şayet bir web sitesi oluşturduysanız site analizi yapmak son derece önemlidir. Site analizi yapmadan kurmuş olduğunuz web sitesinin başarılı olup olmadığını bilemezsiniz. Sitenize kaç ziyaretçi gelmiş, sitenizde ne kadar kalmış vb. bilgileri bilmeden yeni kurmuş olduğunuz sitenizi geliştiremez ve bir süre sonra başarısız bir iş olarak belki de o kadar emek vererek kurmuş olduğunuz siteyi kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

Google Analytics Kullanımı

Google Analytics kullanabilmek için Google Analytics kodunu sitenize eklemeniz gerekmektedir. Aslında kolay olan bu işlem sırasında bazı kullanıcılar sorun yaşamakta ve Google Analytics Nasıl Kullanılır?  veya Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir? Gibi sorular sormaktadırlar. Sistem her bir site için ayrı bir kod oluşturur. Google Analytics sayfanızdan bu izleme kodunu almanız gerekir. Bu kodu sitenizin tüm sayfalarında kullanılan bir yere eklemeniz tüm siteyi analiz etmeniz açısından yararlı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta izleme kodunu HTML şablonu içinde yer alan sitenizin kodundan önceki kısma eklemek olacaktır.

Google Analytics ile İstatistik Yapmak

Google Analytics ile istatistik kısa vadede etkilerini göstermese de uzun vadede ziyaretçi sayınızı artırmanıza ayrıca istatistiklerden yola çıkarak ziyaretçilerin beklentilerini tespit edip sitenizi geliştirerek sitenizde kalma sürelerini uzatmanıza imkân sağlar. İstatistik tutma yöntemlerine gelince bu konuda kendi yönteminizi kendiniz belirlemelisiniz. Şöyle ki bir haber sitesinde sitede kalma süreleri önemliyken, bir film izleme sitesinde sitede kalma sürelerinin o kadar da büyük bir önemi yoktur. Bir bloğunuz var ise aynı şekilde tıklanma süreleri olduğu kadar sitede kalma süreleri de önem arz eder. Bunun gibi farklı platformlar için farklı istatistik yöntemleri geliştirerek Google Analytics sayesinde web sitenizin size etkin bir şekilde geri dönüşünü sağlayabilirsiniz.