Etkileşim Tasarımı ve Geleceği

Etkileşim Tasarımı ve Geleceği

Web Çözümleri

Teknoloji ve insanın değişimiyle birlikte etkileşim tasarımı şirketlere önemli kazanımlar sağlıyor. Etkileşim tasarımı soyut bir tasarım pratiği olduğundan en zorlayıcı kullanıcı deneyimi disiplinlerinden olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle basit animasyonlar yerini etkileşim tasarımlarına bırakıyor.

Değişen çağa ayak uyduramayan tasarımlar rekabet piyasasından siliniyor. Yerlerine kullanıcıya güven aşılayan ve şahsileştirilebilen tasarımlar geçiyor. Ayrıca geri dönüşleri de olduğu muhakkak. Bu yazımızda etkileşim tasarımından bahsedeceğiz.

Yapılan araştırmalar sonucu interaktif özellikler barındıran sitelerin kullanıcılar tarafından daha çok tercih edildiğini gösterdi. İnteraktif web siteleri ziyaretçileri rutinde sıkmadığı için üzerlerinde pozitif etki bırakıyor. Tabi bu durum ikna edicilikle de doğru orantılı.

Öte yandan etkileşim tasarımı sabit doğasından dolayı her bireyden farklı not alır. Teknolojinin değişmesine rağmen web sitelerinde pek bir değişiklik olmayacaktır. Bu durumda yapılması gereken yaratıcı ve akıllıca çalışmalardır.

Etkileşim tasarımı 5 temel üzerine kuruludur;

1-)Kullanılabilirlik: İşlevsellik güven verici ve sezgisel olmalıdır. Eğlenceli olması ikinci plandadır.

2-)Hedef Odaklı Tasarım: Kullanıcı odaklı senaryo ve deneyim haritaları yapılmalıdır. Böylece hedefe ulaşmak kolaylaşır.

3-)Öğrenilebilirlik: Tutarlı ve tahmin edilebilir olan arayüzler kolayca öğrenilebilir.

4-)Zorluklar ve Belirtiler: Görsellik en temel duyu olacağından önemlidir.

5-)Geri Bildirim ve Tepki Süresi:  İlk olarak arayüzler kullanıcıları tatmin etmeleridir. Hatta gerçek iletişim hissi vermelidir.

Etkileşim Tasarımı Teknikleri

Teknolojiyle birlikte yeni tasarımlarda çıkıyor. Bugün sektörün olmazsa olmazı arasında keyifli tasarımlarda var. Kullanıcıların etkileşim kurma davranışları incelenerek tasarımcılar tarafından yeni fikirler üretiliyor. Tekniklerin birleştirilmesiyle oluşturulan tasarımlarsa piyasada daha çok tutunabiliyor. Son dönemde parallax kaydırma veya animasyonlar ise daha revaçta.

Mobil kullanımının yaygınlaşması, tasarımcıları tekrar büyüme konusunda zora sokuyor. Örneğin kısa bir süre önce yukarı kaydırma fikri üzerine düşülmüştü. Böylece küçük ekranlarda bir değişim olacaktı. Bu durum, kaydırma tekniğinin önemini ortaya koymuştur.

Etkileşim tasarımı ile mobil kullanıcılar ve teknoloji arasındaki ilişkiler değişikliğe uğramıştır. Mobil cihazların internette kullanımı göz ardı edilemez. Mobil cihazların birkaç yıllık değişimi sitelerin tasarımını da etkilemiştir. Çünkü birkaç seneye kadar kaydırma ve eylem çubukları sorunu vardı.

Şu an ise yakınlaştırma ve kısa anekdotlar elde etme açısından ortak kullanım söz konusu. Küçük ekranlı cihazlar ise daha kullanışlı hale geldi.