Ajans Web Siteleri İçin Öneriler

Ajans Web Siteleri İçin Öneriler

Web Çözümleri

Farklı biçimlerde meydana gelen ajans web siteleri uzun süren çalışma gerektiriyor ve üzerine düşülmeyi hak ediyor. Dijital tasarım dünyasının tekleşmesiyle ajanslar her geçen gün daha fazla popülerleşiyor. Bu aralar dünyanın hemen hemen her yerinde ajansları görmek mümkün. Arzın çokluğundan dolayı bir rekabet piyasası oluştuğunu söylemek mümkün. Ajans web siteleri ise dış dünyaya geçiş için büyük önem arz ediyor.

Ajans web siteleri, marka ve hizmet detayları belirtmekten ayrı olarak ‘’Portfolyo Sunumu’’ nu da hedefleri arasına ekliyor. Sektör yapısı gereği grafikler içerik yapısına göre daha fazla önem taşıyor.

İddialı Marka Sunumu

Marka için arayüz logodan daha fazlasını anlatabilir. Sitelerin akılda kalıcı olması gerektiği unutulmamalıdır. İkonlarla veya grafiklerle aklıda kalıcı şekilde yapılmış logonuza her sayfada yer vermeye çalışın.

Sitenizdeki uyumu da sakın atlamayın. Örneğin logo ile renk şablonu arasında mutlaka bağ bulundurun. Uyum sitenize çekicilik kattığı gibi akılda kalıcıda olacaktır.

Örnek verecek olursak ‘’Underbelly’’ sitesi bu konuda kendini kanıtlamış durumda. Kaydırıldığında ortadan kalkmayan header (üst bilgi) ve footer (alt bilgi) marka ve logoyla ortak renkleri taşıyor. Balina şeklinde olan logoyla mavi tonlu site oldukça dikkat çekiyor.

Etki Yaratan Sayfa Zıtlığı

Zıtlık, okuma kolaylığı sağlayan basit bir fikir. Renkler eşleştiğinde metin ve renk şablonu zıtlık üzerinden uygulanıyor. Örneklemek gerekirse beyaz zemin üzerine siyah yazı rahatlıkla okunabilirken turkuaz silik kalabilir.

Ramotion mobil uygulama ve oyunlar alanına yoğunlaşan bir tasarım ajansı. Web sitesi ise birkaç sayfadan oluşan basit bir tasarım ürünü. Ama minimalizmden uzaklaşmayan her sayfa kendi içinde oldukça tutarlı gözüküyor. Beklentiyi karşılamasının yanında içeriğin başarılı bir şekilde harmanlanması ve kontrollü görünüm siteyi tamamlıyor.

Ögeler arası zıtlık kurmaya yardımcı arıyorsanız Elegant Seagulls işinize yarayabilir. Sayfa geçişlerinde değişen arka planıyla başarılı bir çalışma diyebiliriz.

 Tanımlayıcı İkonlar

Site tasarımında özel bir yerleşim zorunlu değil. Ancak oluşturacağınız ikonun sitenin tasarımıyla uyumlu oldukça önemli.

İkonlarınızı kendiniz kullanacaksanız veya ikon setlerden yararlanacaksanız sitenizle uyumlu olduğundan emin olun. İkonlar büyük fayda sağlayacağı gibi gereksizleri de yorucu olabiliyor. Ancak sadece işlevsellik olarak değil renk katmak içinde kullanılabilir.

Bu konuda Duolingo iyi bir örnek. Buton içlerine ve paragraf başlarına çok sayıda ve benzer ikonlar kullanılmış. Ancak farklılıklara rağmen başarılı bir çalışma olmuş diyebiliriz.

Hatırlanabilir Navigasyon

Ajans web sitelerinin yaratıcı ve kullanışlı olması tuhaf tasarımdan daha önemli. Kullanışlılıkta ise iyi bir navigasyon tutarlılığı ile başlayabilirsiniz. Marka reklamı içinde hatırlanabilir navigasyon tercih sebebidir.

Son zamanlarda navigasyon çubuklarının kayan versiyonları daha ön planda. Ajans web sitelerinin az sayfadan oluşması her sayfada diğer sayfalara geçiş bağlantılarının bulunmasını gerektiriyor.

Purple, Rock, Scissors web sitesinde navigasyonun sol üst köşede bulunan gizli bir bağlantıda olduğunu görebilirsiniz. Bu sayfalar arası gezinmeyi kolaylaştıracak dinamik çözümler arasında.

Yapısal Minimalizm

Minimalizme odaklanmak pratikte teorideki kadar kolay değildir. Asıl amaç siteyi sadeleştirmek diğer bir deyişle fazla ögelerin çıkarılmasıyla siteyi modernize etmektir. Minimalist siteler, portfolyolarına gereksiz grafik ve animasyondan daha fazla vurgu yaparlar.

Minimalist siteler beyaz bir zemin üzerine kurulmak zorunda değildir. Yalantis’in web sitesinde de görüleceği gibi tam ekran görseller minimalizmde kullanılabilir. Ancak siteye genel olarak sadelik hüküm sürmelidir.

Finely, bir  tasarım ofisi işlevi görüyor. Gri tonlarda yapılmış sade arka planı ise odağın istediğiniz noktalarda kalmasını sağlıyor.

Tam Ekran Arkaplanlar

Bu trend web tasarımcıları arasında bilinen bir durum. Artık çoğu web sitesinde tam ekran arka plan olması bu tezimizi destekliyor. Video veya fotoğraf seçeneğiyle tam sayda görseller tasarımcılar için popüler diyebiliriz.

Tam ekran arka planı en iyi uygulayan siteler responsive tasarıma da önem veriyor. Typing… web sitesine bakacak olursak mobil uyumlu tasarlanmış ve fotoğrafları dikkat dağıtmaktan ziyade konuyu destekliyor.

Diğer yandan Yummygum ise son derece sade ve net bir tasarımla usta işi olduğunu gösteriyor.